• Rauhankatu 28 as
  • Portsa, Turku
  • 2-3 mh, oh, k, alakerta, 2x wc, kph, s, 2x vh, 2x varasto

Rauhankatu 28 as

Portsa, Turku

2-3 mh, oh, k, alakerta, 2x wc, kph, s, 2x vh, 2x varasto

325 000 € (3 250 €/m²)

100 m²

Tyyppi

Puutalo-osake

Rakennusvuosi

1907

Seuraava julkinen esittely

26 toukokuun, 2026 17:30 - 18:00

Hoitovastike

211,20 € / kk

Tontti

Oma

Varaa yksityisesittely

Seuraava julkinen esittely:
26 toukokuun, 2026 17:30 - 18:00

Tätä kohdetta myy Taneli Soila, Kiinteistönvälittäjä LKV

NytLKV Oy

0400 6066 33

Portsan sydämessä, kuvankauniin Rauhankadun ja Arvinkadun mukulakiviristeyksessä sijaitsevasta Puistorinteestä on nyt asunto myytävänä!

Tämä kahdesta asunnosta aikanaan yhdistelty päätyhuoneisto sisältää kaksi makuuhuonetta yläkerrassa ja kolmannen makuutilan alakerrassa. Yläkerrassa on makuuhuoneiden lisäksi valoisa aula, kaksi vaatehuonetta ja vessa. Molemmat makuuhuoneet ovat kalustettavissa isolla parisängyllä.

Asunnon keskikerros muodostuu keittiöstä ja olohuoneesta. Tupakeittiöön mahtuu hienosti monihenkinen ruokaryhmä, kylmäsäilytystilaa on kahden kylmälaitteen edestä ja kuuskytluvun puuhella tukee tilan lämmitystä mainiosti. Olohuoneessa on puolestaan jämerä varaava takka ja ikkunoista avautuu kaunis ja vehreä sisäpihan näkymä. Keskikerroksessa lisäksi vastikään remontoitu ja varsin charmantti vessa.

Alakerta on monikäyttöinen kokonaisuus. Kolmannen makuutilan tarvitsevaan talouteen alakerta tarjoaa hyvät puitteet. Muutoin tila sopii hienosti arkiolohuoneeksi, työhuoneeksi, harrastetilaksi... miksi vain! Kylpyhuone on varusteltu kahdella suihkulla ja sisältää pyykinpesukoneelle oman lokeron. Asunnon sauna on varsin suuri ja antaa tiettävästi hyvät löylyt! Alakerrassa lisäksi puutalo-osakkeelle ominaista varasto- ja komerotilaa.

Tervetuloa näytölle!

Lisätiedot ja myynti:
Taneli Soila
Yrittäjä, Kiinteistönvälittäjä, LKV
0400 6066 33

Sijainti:

Rauhankatu 28 as

Postinumero:

20100

Kerros:

1/3

Pinta-ala:

100 m²

Kokonaispinta-ala:

100 m²

Lisätietoja pinta-alasta:

Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Hinta ei ole pinta-alaperusteinen.

Asunnon kunto:

Hyvä

Listauksen tyyppi:

Puutalo-osake

Rakennusvuosi:

1907

Huoneluku:

4

Omistustyyppi:

Oma

Velaton hinta:

325 000 €

Myyntihinta:

320 019 €

Velkaosuus:

4 981,47 €

Neliöhinta:

3 250 €/m²

Yhtiövastike:

280,20 € / kk
(Hoitovastike 211,20 € / kk + Rahoitusvastike 69 € / kk)

Vesimaksu:

14 € / hlö / kk

Sähkölämmityksen kulutustiedot:

14000 kWh / vuosi

Pysäköintimaksu:

25 € / kk

Lisätietoja maksusta:

1.5 % varainsiirtovero. Sähkö kulutuksen mukaan.

Huoneiston sähkönkulutus vuonna 2025 noin 14 000 kwh.

Keittiön varusteet:

Jääkaappi, erillinen pakastin, uuni, liesi, liesituuletin, astianpesukone ja puuhella

Makuuhuoneen kuvaus:

Kaksi yläkerrassa ja yksi makuutila alakerrassa.

Makuuhuoneen seinämateriaali:

Maali

Makuuhuoneen lattiamateriaali:

Lauta

Kylpyhuone:

Kylpyhuone uusittu 2015

Kylpyhuoneen seinämateriaali:

Kaakeli

Kylpyhuoneen lattiamateriaali:

Laatta

Kylpyhuoneen varusteet:

Suihku, lattialämmitys ja pesukoneliitäntä

WC:

Wc yläkerrassa ja keskikerroksessa. Keskikerroksen vessa remontoitu 2023.

Näkymät:

Ikkunat kahteen suuntaan lounas ja luode.

Terassi:

Kyllä

Taloyhtiön nimi:

Turun Työväen Rakennus- ja Asunto-osakeyhtiö Puistorinne

Isännöitsijän nimi:

Timo Raunell

Isännöitsijän­toimisto:

Isännöinti Raunell

Isännöitsijän puhelin:

040 0 2 12 225

Isännöitsijän sähköposti: